Święto Muzyki na świecie

„Święto” od swej pierwszej edycji odbywa się cyklicznie, co roku, zawsze 21 Czerwca, na całym świecie. Od 1985, po objęciu swoim zasięgiem całą powierzchnię kraju, idea rozprzestrzeniła się poza Francję i stała się, w 1995 roku, Międzynarodowym Świętem Muzyki obecnym dziś na 5-ciu kontynentach, w ponad 100 krajach i 330 miastach świata.

Święto Muzyki stało się pierwszym wydarzeniem muzycznym o zasięgu światowym.

Niektóre państwa uczestniczące w Święcie w ostatnich latach:
Algieria, Argentyna, Australia, Azerbejdżan, Benin, Boliwia, Brazylia, Burkina Faso, Chiny, Chorwacja, Czad, Czechy, Dżibuti, Dominikana, Ekwador, Hiszpania, Indie, Izrael, Japonia, Kamerun, Kolumbia, Kongo, Korea Płd., Kostaryka, Kuwejt, Liban, Madagaskar, Malezja, Maroko, Meksyk, Mongolia, Nepal, Nigier, Nigeria, Niemcy, Pakistan, Palestyna, Peru, Portugalia, Singapur, Sudan, Szwajcaria, Syria, Ukraina, Wenezuela, Węgry, Wielka Brytania, Włochy itd..

BlankMap-World.jpg

Odnośniki do miast-uczestników Święta Muzyki w 2008 roku.

Europejskie Święto Muzyki, międzynarodowe Stowarzyszenie powstałe przy okazji Święta, poza oczywistą promocja muzyki wśród lokalnej społeczności, ma również na celu szerzenie wymiany kulturalnej, tu muzycznej, pomiędzy wszystkimi krajami uczestniczącymi. Wszystko to w celu stworzenia jednego wielkiego systemu wymian i wzajemnego poznania się pomiędzy krajami Europy i Świata.

Koordynatorem światowym Święta Muzyki jest francuskie Stowarzyszenie ADCEP (Association pour le Développement de la Création, Études et Projets). Jego misją jest zapewnienie przebiegu informacji pomiędzy wszystkimi stronami Święta oraz pomocy dla organizatorów imprez w poszczególnych krajach na pięciu kontynentach.

Od 2003 roku, akcja "Echa Święta" (fr. Echos de la Fête) proponuje tournee naokoło świata śladami Święta Muzyki. Organizatorzy i koordynatorzy poszczególnych imprez wysyłają 21 czerwca w czasie rzeczywistym zdjęcia ze Święta. Zdjęcia te są publikowane na specjalnie temu przeznaczonej oficjalnej stronie internetowej "Echa Święta" (2006, 2007 i 2008). Zdjęcia w dniu imprezy są wyświetlane i poddane efektownej oprawie dźwiękowej i wizualnej w trakcie wielkiej imprezy z okazji Święta. Podczas edycji 2006 odbyło się to w Point Ephémère w Paryżu, w 2007 roku na Place des Terreaux w Lyonie, a w 2008 roku ponownie w Paryżu. Nagrania dostępne są w internecie na stronie "Echa Święta"

Ponadto, internetowa stacja radiowa Święta Muzyki łączy się na żywo z lokalnymi stacjami radiowymi i przeprowadza krótką transmisję z danego miejsca na ziemi, która jest transmitowana w internecie oraz podczas wieczoru "Echa Święta". Transmisję z przygotowań do Święta Muzyki 2007 w Toruniu przygotował Krystian Olszewski z Radia Sfera (posłuchaj). Wszystko to ma na celu docenienie pracy organizatorów, koordynatorów, a przede wszystkim muzyków w poszczególnych miastach.

Poczytaj o Święcie Muzyki w Polsce

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.