Historia Święta Muzyki

Rys historyczny od początku istnienia imprezy:

1982: Pierwsze Święto Muzyki (Francja); Jack Lang (minister kultury w rządzie Francois Mitteranda) proponuje muzykom amatorom uliczne występy w Paryżu, pierwszego dnia lata, w godzinach od 20.30 do 21.00. Sukces święta przekracza najśmielsze oczekiwania. Ponad tysiąc muzyków koncertuje na ulicach, w kawiarniach, na placach, w klubach i "gdzie się da". Wielka Orkiestra paryskiej Opery prezentuje na placu przed Pałacem Garnier „Symfonię Fantastyczną” Berlioza.

1983 : Święto Muzyki ogarnia cały Paryż. Ponad 30-tysięczny pochód towarzyszy Jacques’owi Higelin od placu Republiki do placu Bastylii. Yanis Xenakis komponuje specjalnie z okazji Święta Muzyki „Le Chant des Soleils” (Pieśń Słońc). Przy pomocy ogromnych ekranów i monitorów video, pieśń wykonana zostaje w 10 miastach północnej Francji i w Paryżu. Maurice Baquet z wiolonczelą gra na Sekwanie, na specjalnie skonstruowanych pływako-nartach.

1985 : Impreza wychodzi poza Francję. Frederic Rossif kręci w Paryżu film na żywo ze Święta Muzyki. Zespół rockowy TELEPHONE daje koncert w więzieniu Fleury Merogis. W 20 innych krajach świata, wzorem Paryża, odbywają się imprezy. Powstanie Europejskiego Święta Muzyki.

1987: Święto Muzyki oficjalnie obchodzone jest w 50 państwach świata.

1989 : 230 punktów muzycznych w Nowym Jorku.

1990 : Wspólne granie muzyków pochodzenia żydowskiego i arabskiego w Paryżu.

1991 : 10. edycja Święta. Orkiestra Filharmoniczna Radia Francuskiego na dziedzińcu pałacu Louvre w Paryżu gra Mozarta.

1992 : Koncert gwiazd muzyki afrykańskiego w Dakarze, Senegal. 700 muzyków wojskowych orkiestr na placu Inwalidów daje niezapomniany koncert iluminowany światłami z okazji 200-lecia Marsylianki.

1993 : Pianista Christopher Beckett daje koncert dla dzieci, ofiar wojny w byłej Jugosławii, na stoku Mont-Blanc, na wysokości 3600 m.n.p.m.

1994 : Świętu patronuje prezydent Francji Francois Mitterand.

1995 : Po Marnie i Sekwanie pływają barki muzyczne. Po Champs Elysees kursuje 10 czołgów ciągnących platformy z perkusistami.

1997 : Podpisanie "Karty partnerów Europejskiego Święta Muzyki" przez dziesięć krajów w Budapeszcie; karta przypomina zasady Święta i umożliwia międzynarodową wymianę muzyków.

1998 : Pierwszy znaczek pocztowy zadedykowany Święcie Muzyki. Tego dnia Święto Muzyki obchodzone jest praktycznie w całej Europie.

1999 : 100 państw świata deklaruje organizację Święta Muzyki, pierwszego dnia lata. W salach francuskiego Sejmu rozlega się hip hop w wykonaniu Cheb Mami i Jacquesa Higelina.

2000 : Interpretacja "Ody do radości", w różnych stylach muzycznych (rock, reggae, rap, techno etc..) w kilkunastu miastach Europy.

2001 : 20. edycja Święta; pierwsza transmisja Święta "na żywo" w Internecie.

2007 : Pierwsza edycja Święta Muzyki w Toruniu gromadzi setki muzyków i jest jedynym tego typu wydarzeniem w Polsce tego dnia

Poczytaj o światowym zasięgu Święta

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.